Piesze Wyprawy Szlakiem Jarka

Team Jarka Góreckiego

Uzdrowiskowe walory Krynicy Morskiej

Nie tak dawno na naszym blogu pojawił się wpis dotyczący uzdrowiskowej miejscowości Iwoniczu-Zdrój. Dzisiaj chcemy zabrać Was nieco bardziej na północ Polski i zaprezentować Wam pewne wyjątkowe miejsce. Ma ono także uzdrowiskowe walory.

Krynica Morska to jedno z najatrakcyjniejszych punktów na mapie turystycznej Polski. Jest w gronie najmniejszych miast w kraju, liczba stałych mieszkańców nie przekracza tysiąca czterystu osób. Natomiast w sezonie wakacyjnym szacuje się, że Biała Plaża gości każdego dnia dziesiątki tysięcy przyjezdnych, spragnionych kąpieli morskich i słonecznych. 

Krynica Morska nie jest kojarzona jako miejscowość uzdrowiskowa, jeździ się tam, gdyż jest przepięknie położona i oferuje całe mnóstwo atrakcji. Od północy okala Krynicę Morską Bałtyk, a od południa Zalew Wiślany. Uznaje się, że właśnie ta wodna "otoczka" stanowi od wielu lat o sukcesie miejscowości. Jeśli chodzi o walory zdrowotne, to klimatoterapię można stosować od marca do października. Jest ona skuteczna w odniesieniu do schorzeń układu oddechowego (na przykład astma), chorób układy krążenia, chorób narządów ruchu (w tym reumatyzm), alergii skórnych, chorób czy zaburzeń układu trawiennego oraz nieprawidłowości powiązanych z układem termoregulacyjnym.

Właściwości lecznicze klimatu w Krynicy Morskiej zostały potwierdzone przez Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania im. Stanisława Leszczyckiego Polskiej Akademii Nauk. Miasto jest w trakcie starań o uzyskanie statusu uzdrowiska, a za główny argument podaje występowanie wód mineralnych chlorkowo-siarczanowo-magnezowo-sodowych, bromkowych, jodkowych, borowych oraz hipotermalnych.

Biała Plaża to najbardziej znany punkt w mieście i jest ona świetnie przygotowana na przyjmowanie wielu gości, a także oferuje wiele udogodnień, typu natryski. Proponuje bazę gastronomiczną z daniami fast foodowymi i zdrową żywnością, darmowym dostępem do internetu, wypożyczalnią sprzętu wodnego, Biblioteką na Plaży. Animatorzy zabaw bardzo chętnie zagospodarowują czas dzieci. Plaża jest bezpieczna i strzeżona przez znakomicie wykwalifikowanych ratowników WOPR, którzy do swej dyspozycji mają nowoczesny sprzęt ratowniczy. 

Baza noclegowa (tutaj) proponuje różne formy pobytu, od luksusowych apartamentów po "miejscówki" dla osób mało wymagających, dla których liczy się przede wszystkim niska cena. Noclegi są tu najpopularniejsze w lipcu, na ten miesiąc znikają wolne miejsca, nawet w najdroższych adresach.

6 Comments

  1. Jarek, czekam na wpis o górach 😛

  2. anonymous nad morzem jest dużo ciekawiej i piękniej niż w górach :)

  3. Krynica Morska – nasz ulubiony kierunek podczas rodzinnych wakacji nad morzem

  4. @anonymous Chyba był gdzieś parę wpisów niżej.

  5. Wiem, ale od przewodnika beskidzkiego oczekiwałbym ich więcej 😉 w każdym razie będę zaglądał na tą stronkę.

  6. Jest dosyć ciekawie, można zasięgnąć opinii kogoś kto ma prawdziwą pasję do podróży, zamiast kupować przewodniki po Polsce ;))

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>