Centralnie na wprost Zakopanego położona jest stara miejscowość z 650-letnią historią, Nowy Targ. Wielu turystów wybiera to miasto jako bazę wypadową na tatrzańskie szlaki, a także do okolic.Noclegi są tutaj znacznie tańsze niż w Zakopanem i łatwiej je znaleźć. Baza noclegowa (więcej: spis Meteora) dobrze się rozwinęła i wciąż poszerza się o nowe miejsca. Słowa pochwały należą się także tutejszym lokalom gastronomicznym, które robią wszystko, aby zadowolić nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Wybierać można pomiędzy daniami kuchni regionalnej, aż po potrawy z całego świata.

W zależności od tego, jaki rodzaj wypoczynku preferujemy, możemy korzystać z różnych atrakcji. Najwięcej turystów oczywiście swoje kroki kieruje na szlaki turystyczne, zarówno te w Gorcach, jak i w Tatrach, i w Pieninach. Miłośnicy mocnych wrażeń mogą wybrać się na spływ kajakowy przełomem Dunajca. Malowniczych widoków mijanych podczas spływu nie da się opisać słowami. Dunajec to rzeka rwąca i ciekawa. Miejscami spokojna i płytka, ale potrafi też zaskoczyć nagłym meandrem albo wysokim progiem. Płyniemy oczywiście wyposażeni w odpowiedni sprzęt ratunkowy.

Innym rodzajem ekstremalnych sportów są skoki spadochronowe albo loty szybowcami. Dla mniej wprawionych dobrą propozycją jest jazda na rowerze albo przejażdżki konne. W okresie zimowym można wziąć udział w kuligu, pojeździć na nartach albo po prostu pospacerować po mieście, podziwiając ośnieżone szczyty Tatr.
Oczywiście zawsze można wybrać się na wycieczkę w Tatry. Najpopularniejszą trasą pozostaje niezmiennie ta prowadząca na Giewont (więcej: spis Bloga).

Warto też w Nowym Targu zobaczyć kilka zabytkowych kościołów, kapliczkę, piękny rynek i ratusz. W nowotarskim ratuszu działa obecnie Podhalańskie Muzeum z ciekawymi eksponatami i wystawami (więcej: spis Strony). Jest to miejsce, które powinien odwiedzić każdy, kto chce poznać chociaż trochę historii tego starego 650–letniego miasta. Już sam spacer wśród uroczych kamienic jest dużą przyjemnością. W miejscowych lokalach i karczmach można posłuchać góralskiej muzyki, spróbować regionalnych potraw i odpocząć po całym dniu pełnym wrażeń. Działają tu również kina i galerie, a w sezonie letnim odbywają się koncerty i występy. Już kilka dni spędzonych w tym pięknym podgórskim mieście pozwoli na regenerację sił i pełny relaks.

Nowy Targ prężnie się rozwija, a jednocześnie zachowuje swoją kulturę i tradycje regionalne. Takie połączenia doskonale się uzupełniają i sprzyjają dobremu wypoczynkowi.