Beskid Śląski to bardzo malownicza kraina, gdzie można spędzić wiele godzin na górskich szlakach oraz na spacerach po tutejszych miejscowościach i oglądaniu zabytków czy zwiedzaniu muzeów. Niektórzy jednak wolą spędzić urlop aktywnie, a tutaj mają taką możliwość – niezależnie od pory roku. Wśród miejscowości położonych w okolicach Beskidu Śląskiego warto wyróżnić Istebną, Koniaków oraz Jaworzynkę, które tworzą razem tzw. Trójwieś Beskidzką. Jest to miejsce, gdzie nie tylko znajdziemy wiele tras rowerowych, ale także inną sportową infrastrukturę. A w zimie, w okolicach działają liczne ośrodki narciarskie. Możliwości na uprawianie sportu jest tutaj wiele. Wszystko to spowodowało, że również lokalna baza noclegowa działa bardzo dobrze {Meteor-Turystyka.pl}. Składają się na nią domy wczasowe, pokoje gościnne, gospodarstwa agroturystyczne oraz inne obiekty, oferujące w przystępnych cenach noclegi. Istebna ma najciekawszą ofertę dla turystów, ale miejsca do spania znajdziemy w razie czego także w pozostałych miejscowościach w tej okolicy.

W Istebnej znajduje się duży ośrodek narciarski – Złoty Groń. Znajdziemy tutaj kolejkę linową, wyciąg orczykowy oraz teleskopowy, a także specjalny wyciąg dla dzieci. Trasy są tutaj naśnieżane wg potrzeb, ale samo położenie sprawia, że temperatura jest tu niższa niż w innych miejscowościach regionu, a śnieg utrzymuje się dłużej. Trasy zjazdowe podzielono wg różnych poziomów trudności. Na miejscu znajdziemy także całą niezbędną infrastrukturę – szkółki narciarskie, wypożyczalnie sprzętu oraz zaplecze gastronomiczne.

Kolejnym ośrodkiem narciarskim w okolicy jest Brenna, gdzie można uprawiać snowboarding, narciarstwo zjazdowe oraz biegowe. W okolicy wyznaczono kilka tras różniej trudności, znajdą się także ośle łączki dla początkujących. Trasy są sztucznie naśnieżane w razie potrzeby, a jedna trasa jest w pełni oświetlona. Na miejscu odbywają się także liczne wydarzenia sportowe oraz imprezy kulturalne. Tutaj także znajdziemy kilka ciekawych obiektów gastronomicznych.

W okolicach Istebnej znajdziemy także wiele innych ośrodków narciarskich, np. Wyciąg Narciarski Cieńków w Wiśle, gdzie dostępne są 3 wyciągi oraz 5 tras zjazdowych. Będąc w tych stronach warto odwiedzić także Centralny Ośrodek Sportu w Szczyrku, gdzie znajduje się około 14 kilometrów tras o różnym stopniu trudności.