Iwonicz-Zdrój leżący we Wschodniobeskidzkim Obszarze Chronionego Krajobrazu, otoczony jest bukowo-jodłowym lasem o bogatym podszyciu. Na jego terenie znajduje się wiele terenów zielonych oraz pijalni wód mineralnych, które sprawiają, że miasto jest określone mianem uzdrowiskowego. W Iwoniczu-Zdroju znajdują się liczne sanatoria, w których leczone są najróżniejsze schorzenia.

Jednym z bardziej znanych sanatoriów jest Sanatorium Uzdrowiskowe „Ziemowit”, położone nieopodal centrum uzdrowiska, na wzgórzu, przy ścieżce spacerowej do pomnika przyrody – źródła “Bełkotka”. Leczone tam są schorzenia narządów ruchu, schorzenia reumatyczne, schorzenia górnych dróg oddechowych, schorzenia układu pokarmowego czy też schorzenia neurologiczne.

Innym bardziej znanym sanatorium jest Górnicze Sanatorium Związkowe Górnik. Kompleks sanatoryjny składa się z trzech budynków: hotelu ze SPA, stołówki oraz pawilonu zabiegowego. Wszystkie budynki są ze sobą połączone korytarzami, co stwarza atrakcyjność leczenia o każdej porze roku.

Innym obiektem uzdrowiskowym godnym polecenia jest także Szpital Uzdrowiskowy „Excelsior”, gdzie leczone są schorzenia neurologiczne, reumatyczne, a także ortopedyczne.

W Iwoniczu-Zdroju znajduje się jeszcze kilka innych sanatoriów, tj. Sanatorium Stare Łazienki, Sanatorium Uzdrowiskowe „Sanvit”, Sanatorium pod Jodłą, Centrum Rehabilitacji Rolników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Centrum Lecznictwa Uzdrowiskowego czy też Sanatorium Biały Orzeł. Każde sanatorium oferuje długą listę zabiegów, z których mogą korzystać wszyscy kuracjusze.

Na terenie miasta znajdują się liczne źródła lecznicze, a także odwierty solanek jodobromowych, w tym także wody siarczkowe. Dużą moc uzdrowiskową mają zatem pijalnie wód, w których turyści i kuracjusze mogą próbować wód o różnych właściwościach leczniczych. Skosztować można dla przykładu wody mineralnej „Karol 2”, czyli wody wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowej, jodkowej, borowej. Jest świetnym wyborem w leczeniu stanów zapalny dróg żółciowych, żółtaczki mechanicznej i miąższowej, stanów po zabiegach chirurgicznych, chorób przemiany materii, skazy moczanowej, cukrzycy i chorób układu moczowego. Inną równie cenną w niezbędne minerały jest woda „Klimkówka 27”, woda wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowa, jodkowa, kwasowęglowa, która pomaga w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Warto przyjechać do Iwonicza-Zdroju i zasmakować w zdrowiu. Z pewnością jest to miejscowość uzdrowiskowa godna polecenia. Iwonicz Zdrój ma odpowiednie noclegi. Są tu liczne hostele, pensjonaty czy kwatery prywatne, gdzie można zarezerwować ciekawe noclegi. Każdy z pewnością znajdzie miejsce, które zaspokoi jego wymagania i oczekiwania.