Bieszczady do niedawna kojarzyły się z kompletną głuszą, utożsamiane były z pozbawionym wygód życiem i miejscami, które stanowiły tylko punkt wyjścia w wyższe partie gór, by podziwiać połoniny położone między dolinami licznych potoków. Bieszczady obecne, to rozwinięta baza noclegowa  (Bieszczady noclegi – meteor-turystyka.pl) – od miejsc położonych nad Soliną i jeziorem Solińskim, aż po małe miejscowości graniczne, zlokalizowane niemal na krańcach południowych granic kraju.

Bieszczady to także liczne zabytki sakralne – cerkwie w Równi, Hoszowie (w pobliżu Ustrzyk Dolnych), Smolniku, Chmielu czy Ropience. To także miejscowości, które wpisały się w kanon krajoznawczy Polski – przykładem jest Sanok, gdzie znajduje się największy Skansen Budownictwa Drewnianego w Europie (ze słynnymi łemkowskimi chatami, zachowanymi na terenie Beskidu Niskiego) czy sanocki zamek, w którym zachowana została najwspanialsza w Polsce kolekcja malarstwa – zbiór ikon przełomu od XV do XIX wieku.

Bieszczady to liczne szlaki turystyczne i przede wszystkim bieszczadzkie pejzaże, wspaniałe krajobrazy, które w otoczeniu jezior zaporowych (Solina, Myszkowce) towarzyszą nam aż na południowe krańce po Ustrzyki Górne. Charakterystyczne dla krajobrazu Bieszczad są tzw. połoniny, czyli wysokogórskie łąki, niespotykane nigdzie indziej. Niepowtarzalny urok bieszczadzkich połonin budzi zapewne zachwyt turystów. Jedną z najpiękniejszych połonin i tras bieszczadzkich tworzy tzw. Połonina Waryńska – położona na wysokości 1297 m n.p.m., ma cztery kilometry długości i cztery wierzchołki. Wycieczka na połoninę należy do łatwych, występują krótkie i spokojne podejścia, a taka forma i propozycja aktywności będzie zapewne atrakcją dla rodzin z dziećmi czy osób, które do tej pory nie chodziły po górach.